Harf Gemisi Çalışması - Gerçek Öğretmen.com

28.9.11

Harf Gemisi Çalışması

Çalışmanın Amaçları:
1. Harf tekrarı yapmayı sağlamak
2. Sayı tekrarı yapmayı sağlamak
3. Noktalama işaretlerini tekrar hatırlamayı sağlamak
4. Algıda seçiciliği sağlamak


Çalışmanın içeriğinde bir gemi ve geminin üzerinde sayılar, harfler ve noktalama işaretleri gizli.

Peki, nasıl uygulayacağız?

Derste bu kâğıt öğrencilere dağıtılır önce bu çalışmada amacımızın birazdan bulun dediğimiz harf sayı veya noktalama işaretlerini  bulmak ve boyamakta olduğu söylenir. Öğrencilere şu hatırlatma yapılır. Gördüğünüz gibi kâğıtta alfabedeki harflerin küçükleri ve büyükleri, noktalama işaretleri ve sayılar var. Sizden şu kuralı unutmamanızı istiyorum "harflerden küçükler aynı renge Büyüklerde küçük harflerden farklı ama hepsi aynı renkte olacak şekilde boyanacak. Sayılarda, seçilen aynı renge, noktalama işaretleri de diğer harf ve sayılardan farklı ama seçilen aynı renkte boyanacak." denir. (renk seçimleri öğrencilere bırakılır.) Peki niye renk ayrımı var öğrenciler küçük harf, büyük harf ve sayıları ayırsın farkında olsunlar en önemlisi ortaya çıkacak çalışmanın renkli ve güzel olması için.

Bu çalışmayı geçen sene uygulayıp sınıfa astım müfettiş çok şaşırmıştı. Çalışama iyi boyanırsa uzaktan bakıldığında ebru sanatı gibi algılanıyor.
İlginize teşekkürler...

Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız. 
 4. sınıf özgün sınavlar, 5. sınıf özgün sınavlar, 4. sınıf faklı sınavlar, 5. sınıf farklı sınavlar, 4. Sınıf tüm sınavlar, 5. Sınıf tüm sınavlar, bir ayda ilkokuma yazma, seslerin çizgi filmleri, 4. Sınıf Türkçe dersi 1. Dönem 1. Yazılı sınavı, 4. Sınıf Türkçe dersi 1. Dönem 2. Yazılı sınavı, 4. Sınıf Türkçe dersi 1. Dönem 3. Yazılı sınavı, 4. Sınıf Türkçe dersi 2. Dönem 1. Yazılı sınavı, 4. Sınıf Türkçe dersi 2. Dönem 2. Yazılı sınavı, 4. Sınıf Türkçe dersi 2. Dönem 3. Yazılı sınavı, 4. Sınıf Matematik dersi 1. Dönem 1. Yazılı sınavı, 4. Sınıf Matematik dersi 1. Dönem 2. Yazılı sınavı, 4. Sınıf Matematik dersi 1. Dönem 3. Yazılı sınavı, 4. Sınıf Matematik dersi 2. Dönem 1. Yazılı sınavı, 4. Sınıf Matematik dersi 2. Dönem 2. Yazılı sınavı, 4. Sınıf Matematik dersi 2. Dönem 3. Yazılı sınavı, İngilizce, fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, din kültürü ve ahlak bilgisi, trafik güvenliği, 5. Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8. Sınıf, çizgi çalışmaları, kaliteli sınav soruları, özgün sorular, farklı sorular, deneme sınavları, seslerle uyumlu çizgi çalışmaları, seslerle uyumlu ses çizgi filmleri, sunular, slaytlar, eğitimhane,

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumunuz için teşekkür ederiz.