Okulun İlk Haftalarını Nasıl Geçirmeli ( ! ) - Gerçek Öğretmen.com

22.9.11

Okulun İlk Haftalarını Nasıl Geçirmeli ( ! )


Okulun İlk haftalarını nasıl geçirmeli


Değerli meslektaşlarım okulun ilk haftaları öğrencilerin okulu , öğretmenini ve arkadaşlarını tanıma sürecini kapsar.

Dolayısıyla Okulu tanıması adına sınıf ve okul kurallarının öğretilmesi, okul çalışmalarının tanıtılması, derse giriş ve çıkışının ne anlama geldi ve tuvaletin yerlerinin gösterilmesi gibi konuları kapsar.
Öğretmenini tanıması aşamasında çocuk henüz sıcak ve sevgi dolu anne kucağından kopup  okulun yolunu tutmuştur. O güne kadar çok fazla sorumluluk almamış başarı ve başarısızlığı çok fazla tatmamıştır. Bundan dolayı öncelikle öğrencilerimizi iyi tanımlı, ihtiyaçlarına cevap verici etkinlikler düzenlemeliyiz. Şu unutulmamalıyız ki ki 1. sınıf öğrencisi öğretmeninde anne ve babasını görmek ister. Sevilmek öpülmek, oyun oynamak ister. Şu kesindir ki okuyamayan öğrenci yoktur sadece öğretmenini sevmeyen öğrenci vardır. (fiziksel yetersizlikler hariç) Eğer öğrencimiz bizi seviyorsa zaten sevdiği öğretmeni için gerekeni fazlasıyla yapacaktır. Bundan dolayı okulu ve kendimizi ilk günlerde sevdirmeliyiz. Peki nasıl?

İlk dersinizde sınıfa elinizde çikolata, balon vs. gibi küçük hediyelerle girin ve okulun güzel bir yer olduğunu düşünsün öğrencileriniz. Onlarla şarkılar söyleyin varsa derse flütünüzü veya çalgı aletlerinizi getirip çalın, Yanınızda bol bol çizgi filmler olsun onlara çizgi film seyrettirin, onlarla oyunlar oynayın,  kendilerini tanıtmalarına izin verin ve her öğrenci kendini tanıttıktan sonra arkadaşları tarafından alkışlanıp o sınıfın bir ferdi olduğunu hissetsin. Bu etkinlikler sınıfınızdaki ortamı yumuşatıp öğrencilerin size ve arkadaşlarına güvenme duygusunu kuvvetlendirecektir.

Okulun ilk haftasında size verilen ders ve çalışma kitapları olacak. Şunu asla unutmayın Türkçe ders kitabı ikinci döneme yakın bir zamanda kullanılacağı için bu kitapları onlara vermeyin bunları sınıf kitaplığına koyun. Zamanı gelince harfler bitince bu kitapları dağıtın. Yoksa ilk dönem verdiğiniz o Türkçe ders kitabını isteseniz de bulamayabilirsiniz.

(Kaynak: sinanuzun.com)


1 yorum:

  1. Anonim24/9/11

    valla öğrenci bulabilirsek bi şekilde güzel şeyler yapacaz ama herkes fındıkta :)
    asker öğretmen

    YanıtlayınSil

Yorumunuz için teşekkür ederiz.