Öğretmen'lere Öneriler... (Ali Rıza Çatal) - Gerçek Öğretmen.com

5.11.16

Öğretmen'lere Öneriler... (Ali Rıza Çatal)

Değerli Gerçek Öğretmen dostlarımız.

Bu platformu sadece eğitimde kaliteyi artırmak ve öğretmen arkadaşlarımıza destek olmak üzere oluşturduğunuzu biliyorum. Sırf bu düşünceniz için sizi tekrar yürekten kutluyorum.
İyi ki varsınız.


Bu çocuklar, bu ülke, bu dünya hepimizin. Yerküre üzerinde yaşanabilir bir düzen kurmak bütün iyi insanların dileğidir. Ama kötüler baskın çıktığı için, iyilerin çabası, arzu edilen insanca düzeni kurmada yeterince başarılı olamadı. Öyle de olsa, güzellikler için mücadele vermek bile başlı başına onur vericidir.

Bu arada çabanıza katkı anlamında şunları paylaşmak istiyorum:

1. Ana dili (Türkçe) becerilerinin kazandırılması için yoğun bir emek harcayarak çok sayıda metin derlemiş bulunmaktasınız. Okuduğunu anlama amaçlı bu metinlerin altında da, çoğu 5N1K soruları yer almaktadır.

Paylaşmak istediğim şu: 5N1K soruları metnin altında yer aldığında, öğrenciler metni dikkatli okumak ve kurguyu zihninde haritalamak gereği duymamaktadır. Bunun yerine metni rastgele okumakta ve sorulara geçince de, metnin içinde bulunan cevabı bularak yazmaktadır. Böyle bir işleyişte, hem okuduğunu anlama becerileri, hem de dikkatleri gelişmemektedir. Hatta uygulama böyle sürdüğünde, bir süre sonra öğrencide anlama tembelliği oluşmaktadır.

Ne yapılmalı?

Metin ve sorular ayrı sayfalara yazılmalı ve öğretmen arkadaşlarımıza da hatırlatma yapılarak, anlama becerisinin doğru kazandırılmasına ışık tutulmalıdır.

Bu önerim, 5N1K soruları içindir. Çıkarım sorularının cevabı metinde kalıp şeklinde yer almadığı için, bu soruların metnin altında yer almasında sakınca bulunmamaktadır.

2. Birinci sınıf için derlediğiniz ve resimlerle desteklediğiniz o güzel metinler için ayrıca teşekkür ediyorum. Bu metinlere ilişkin soruların da yukarıdaki düşünce doğrultusunda ve ayrı bir sayfada olması yararlı olur.

Birinci sınıf okuma metinleriyle ilgili diğer bir önerim de şu: Bitişik eğik yazıyla okuma yazma çalışmalarının perde arkasındaki hikâye biraz uzun, ona girmeyeceğim. MEB’in bitişik eğik yazı tercihindeki en tutarlı gerekçesi, bu yazının, elin ergonomisine daha uygun olmasıdır. Bu görece bir doğrudur ve elle yazıyorsanız, bu yazı biçimi yazmanızı kolaylaştırmaktadır. Ancak teknolojinin bu kadar geliştiği bir çağda kim elle yazmaktadır?

Ama asıl sıkıntı, bitişik eğik yazıyla oluşturulmuş metinlerin, okuma hızını artırmak için uzun süre okutulmasıdır. Okuma yazma süreci tamamlanınca, bitişik eğik yazıyla yazılmış metinler üzerinde kısa bir süre okuma çalışmaları yapılabilir. Ancak bu süreyi uzatmak yararlı değildir. Çünkü öğrencinin bundan sonra kullandığı kaynakların tamamı “düz” yazıyla yazılmıştır. Okuma hızının artması, gözün sözcüklerle karşılaşma sayısıyla orantılıdır. Göz sözcükleri tıpkı bir resim gibi algılar. Dolayısıyla sözcüğü ne kadar çok görmüşse onu okuması da o kadar hızlı olmaktadır. Bu nedenle bitişik eğik yazı üzerinde fazla zaman kaybetmek okuma hızının artmasına engel olmaktadır.


Bunlara ilave olarak özel bir ricam var: Birinci sınıf okuma metinlerini kayıt biçimine bağlı olarak düz yazıya çeviremedim. Resim gibi kaydettiğiniz için benim müdahale etme şansım yok. Eğer mümkünse düz yazıya çevrilmiş olarak mail adresime gönderirseniz çok memnun olurum. 05.11.2016

Başarılarınız daim olsun.

Hoşça kalınız, sevgiyle kalınız.

Ali Rıza Çatal

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumunuz için teşekkür ederiz.