MEB tarafından profesyonel okul yöneticiliğiyle ilgili resmi açıklama - Gerçek Öğretmen.com

10.8.18

MEB tarafından profesyonel okul yöneticiliğiyle ilgili resmi açıklama


Milli Eğitim Bakanlığı 100 günlük program içerisinde yer verdiği "profesyonel yöneticilik" kavramı son günlerde basında geniş olarak yer almış ve konu hakkında işletme ve iktisat lisans mezunlarına yeni iş kapısı açıldı şeklinde yorumlanmış olduğu görülmektedir. Bu doğrultuda "MEB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği" tarafından aşağıdaki açıklama yapılmıştır:

Son günlerde bazı basın yayın organlarında, “profesyonel yöneticilik” kavramı üzerine çıkan haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Eğitim biliminde kullanıldığı şekliyle “profesyonel yöneticilik” okul yönetiminde görev alan eğitim kökenli yöneticilerin yöneticilikte uzmanlaşması anlamına gelmektedir. Benzer şekilde profesyonel yöneticilik herhangi bir branştaki bir öğretmenin kendi alanında lisansüstü eğitim dâhil, uzmanlaşması anlamını taşımaktadır.

Bu bağlamda kamuoyunda okul yöneticilerinin işletme ve iktisat mezunları arasından seçileceği ve okul müdürlerinin tamamının değiştirileceği iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumunuz için teşekkür ederiz.