Kodlama Öğretimi Zaman Kaybı mı? - Gerçek Öğretmen.com

27.2.19

Kodlama Öğretimi Zaman Kaybı mı?

Geçtiğimiz günlerde PISA direktörü, kodlama eğitimi hakkında sıradışı açıklamalarda bulundu. Geleceğin yazılım dili olanarak lanse edilen kodlama hakkındaki bu açıklama kafaları karıştırdı.

OECD’nin eğitim direktörü Schleicher, yakın bir gelecekte kodlama ve yazılım bilgisinin bir işe yaramayacağını ve öğrencilerin bu öğretim faaliyetleriyle meşgul edilmesinin gereksiz olduğunu ifade etti.

İşte Schleicher'in açıklamaları:
''Bir bakıma, kodlama günümüzde kullanılan bir teknikten ibaret ve bu aracı eğitime dahil etmenin kötü bir hata olacağını düşünüyorum. Şu anda üç yaşındaki çocuklara kodlama öğretiliyor ancak mezun olduklarında size ‘Kodlama neydi acaba?’ diye soracaklar. Yakın zamanda işe yaramaz bir beceri haline gelmiş olacak. Aynı ikileme düşeceğiz. Bu tür şeyler hakkında daha iyi bir denge kurmamız gerektiğini düşünüyorum. Bugüne özel bir tekniği öğretmek yerine veri bilimi ya da sayısal düşünmeyi öğretmeyi tercih ederim.

Trigonometri bu duruma güzel bir örnek. Bir matematikçiye trigonometrinin matematiğin temeli olup olmadığınız sorduğunuzda size, ‘Hayır, sadece özel bir uygulama,’ cevabını verir. Yani, uzun süre müfredatta kalmasının tek sebebi tarihsel bağlamda bir yerinin olması. Önemli olan, daha az konuyu daha derinlemesine öğretmek. Eğitim başarısının temelinde yatan şey budur.''

Schleicher'in bu açıklaması kodlamayı tekelinde bulunduranların bu eğitimini engelleme ve gücünü devam ettirme gayreti amacı taşıdığı kanaatindeyim. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumunuz için teşekkür ederiz.